Methyl furfuryl disulfide
ALDRICH/W336203 - ≥95%, FG
Synonym: Furfuryl methyl disulfide
CAS Number: 57500-00-2
Empirical Formula (Hill Notation): C6H8OS2
Molecular Weight: 160.26
EC Number: 260-773-7
MDL Number: MFCD00012326
Linear Formula: C6H8OS2
Product Type: Chemical
| agency | follows IFRA guidelines |
| meets purity specifications of JECFA | |
| application(s) | flavors and fragrances |
| assay | ≥95% |
| biological source | synthetic |
| bp | 60-61 °C/0.8 mmHg |
| 60-61 °C/0.8 mmHg (lit.) | |
| density | 1.175 g/mL at 20 °C |
| documentation | see Safety & Documentation for available documents |
| food allergen | no known allergens |
| fragrance allergen | no known allergens |
| grade | FG |
| Fragrance grade | |
| Halal | |
| Kosher | |
| InChI | 1S/C6H8OS2/c1-8-9-5-6-3-2 |
| InChI key | CLSLQQCDHOZMDT-UHFFFAOYSA |
| organoleptic | coffee; meaty; alliaceous; roasted; sulfurous |
| Quality Level | 300 ![]() |
400 ![]() |
|
| refractive index | n |
| n |
|
| reg. compliance | EU Regulation 1223/2009 |
| EU Regulation 1334/2008 & 178/2002 | |
| SMILES string | CSSCc1ccco1 |
| Biochem/physiol Actions: | Taste at 0.2-1.0 ppm |
| Other Notes: | Natural occurrence: Coffee, malt, pork liver, wheat bread, asparagus, potato, roasted turkey, grilled beef, malt, cocoa, cooked rice, mushrooms, clams. |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H332 - H315 - H317 - H319 - H341 - H351 - H373 - H412 |
| Precautionary statements | P273 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 - P304 + P340 + P312 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36/37/39 |
| RIDADR | UN 3334 |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 194.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 90 °C - closed cup |
| Purity | ≥95% |
| bp | 60-61 °C/0.8 mmHg (lit.); 60-61 °C/0.8 mmHg |
| Density | 1.175 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | n |
| FEMA Number | 3362 |
| UNSPSC | 12164502 |



