Ethyl 3-(furfurylthio)propionate
ALDRICH/W367400 - ≥98%, FG
CAS Number: 94278-27-0
Empirical Formula (Hill Notation): C10H14O3S
Molecular Weight: 214.28
EC Number: 304-716-7
MDL Number: MFCD00051819
Linear Formula: C10H14O3S
Product Type: Chemical
| agency | meets purity specifications of JECFA |
| application(s) | flavors and fragrances |
| assay | ≥98% |
| biological source | synthetic |
| density | 1.125 g/mL at 25 °C (lit.) |
| documentation | see Safety & Documentation for available documents |
| food allergen | no known allergens |
| grade | FG |
| Halal | |
| Kosher | |
| InChI | 1S/C10H14O3S/c1-2-12-10(1 |
| InChI key | ZKCVVCLCYIXCOD-UHFFFAOYSA |
| organoleptic | coffee; garlic; onion; vegetable; sulfurous |
| Quality Level | 300 ![]() |
400 ![]() |
|
| refractive index | n |
| reg. compliance | EU Regulation 1334/2008 & 872/2012 |
| SMILES string | CCOC(=O)CCSCc1ccco1 |
| Packaging: | 1 kg in glass bottle |
| Packaging: | 100 g in glass bottle |
| Packaging: | 25 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% |
| Density | 1.125 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| FEMA Number | 3674 |
| UNSPSC | 12164502 |

