L-Rhamnose
ALDRICH/W373011 - natural sourced, 99%, FG
Synonym: L-Rhamnose; 6-Deoxy-L-mannose; 6-Deoxyhexopyranose; 6-Deoxymannose; 6-Deoxy-L-mannose; 6-Deoxyhexopyranose; 6-Deoxymannose
CAS Number: 10030-85-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H12O5H2O
Molecular Weight: 182.17
EC Number: 222-793-4
MDL Number: MFCD00149363
Linear Formula: C6H12O5 .H2O
Product Type: Chemical
| application(s) | flavors and fragrances |
| assay | 99% |
| documentation | see Safety & Documentation for available documents |
| food allergen | no known allergens |
| grade | FG |
| Halal | |
| Kosher | |
| greener alternative category | Aligned ![]() |
| greener alternative product characteristics | Less Hazardous Chemical Syntheses Use of Renewable Feedstocks Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| InChI | 1S/C6H12O5.H2O/c1-3(8)5(1 |
| InChI key | CBDCDOTZPYZPRO-DEZHIRTDSA |
| mp | 90-95 °C |
| organoleptic | odorless |
| Quality Level | 300 ![]() |
| reg. compliance | EU Regulation 178/2002 |
| SMILES string | O=C[C@H](O)[C@H](O)[C@@H] |
| General description: | |
| General description: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one of the four categories of Greener Alternatives . This product is a Biobased products, showing key improvements in Green Chemistry Principles “Less Hazardous Chemical Syntheses” and “Use of Renewable Feedstock”. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 10 kg in poly drum |
| Packaging: | 100 g in poly bottle |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 90-95 °C |
| FEMA Number | 3730 |
| UNSPSC | 12164502 |

