L-Tyrosine
ALDRICH/W373605 - FG
Synonym: (S)
CAS Number: 60-18-4
Empirical Formula (Hill Notation): C9H11NO3
Molecular Weight: 181.19
EC Number: 200-460-4
MDL Number: MFCD00002606
Linear Formula: 4-(HO)C6H4CH2CH(NH2)CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | flavors and fragrances |
| food allergen | no known allergens |
| grade | FG |
| InChI | 1S/C9H11NO3/c10-8(9(12)13 |
| InChI key | OUYCCCASQSFEME-QMMMGPOBSA |
| mp | >300 °C (dec.) (lit.) |
| optical activity | [α]20/D −10.6°, c = 4 in 1 M HCl |
| organoleptic | odorless |
| Quality Level | 300 ![]() |
400 ![]() |
|
| reg. compliance | EU Regulation 1334/2008 & 872/2012 |
| FDA 21 CFR 173.65 | |
| SMILES string | N[C@@H](Cc1ccc(O)cc1)C(O) |
| solubility | water: soluble 0.479 g/L at 25 °C |
| General description: | |
| General description: | |
| Other Notes: | Amino acid precursor of dopamine and other catecholamines |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100 g in poly bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| mp | >300 °C (dec.) (lit.) |
| FEMA Number | 3736 |
| UNSPSC | 12164502 |

