3-Mercapto-3-methylbutan-1-ol
ALDRICH/W385409 - ≥98%, FG
Synonym: 3-
CAS Number: 34300-94-2
Empirical Formula (Hill Notation): C5H12OS
Molecular Weight: 120.21
MDL Number: MFCD00101881
Linear Formula: C5H12OS
Product Type: Chemical
| agency | meets purity specifications of JECFA |
| application(s) | flavors and fragrances |
| assay | ≥98% |
| biological source | synthetic |
| density | 0.985 g/mL at 20 °C |
| documentation | see Safety & Documentation for available documents |
| food allergen | no known allergens |
| grade | FG |
| Kosher | |
| InChI | 1S/C5H12OS/c1-5(2,7)3-4-6 |
| InChI key | GBCGIJAYTBMFHI-UHFFFAOYSA |
| organoleptic | meaty |
| Quality Level | 300 ![]() |
400 ![]() |
|
| refractive index | n |
| reg. compliance | EU Regulation 1334/2008 & 872/2012 |
| SMILES string | CC(C)(S)CCO |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H318 |
| Precautionary statements | P264 - P270 - P280 - P301 + P312 - P305 + P351 + P338 - P501 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-41 |
| Safety Statements | 26-39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98% |
| Density | 0.985 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| FEMA Number | 3854 |
| UNSPSC | 12164502 |



