Methyl decanoate
ALDRICH/W505501 - ≥99%, FG
Synonym: Capric acid methyl ester; Decanoic acid methyl ester; Methyl caprate
CAS Number: 110-42-9
Empirical Formula (Hill Notation): C11H22O2
Molecular Weight: 186.29
EC Number: 203-766-6
MDL Number: MFCD00009580
Linear Formula: CH3(CH2)8COOCH3
Product Type: Chemical
| agency | follows IFRA guidelines |
| application(s) | flavors and fragrances |
| assay | ≥99% |
| biological source | synthetic |
| bp | 108 °C/10 mmHg |
| 224 °C (lit.) | |
| density | 0.871 g/mL at 20 °C (lit.) |
| documentation | see Safety & Documentation for available documents |
| food allergen | no known allergens |
| fragrance allergen | no known allergens |
| grade | FG |
| Fragrance grade | |
| Halal | |
| InChI | 1S/C11H22O2/c1-3-4-5-6-7- |
| InChI key | YRHYCMZPEVDGFQ-UHFFFAOYSA |
| mp | −14-−11 °C (lit.) |
| organoleptic | oily; fruity; wine-like |
| Quality Level | 300 ![]() |
400 ![]() |
|
| refractive index | n |
| reg. compliance | EU Regulation 1223/2009 |
| EU Regulation 1334/2008 & 872/2012 | |
| FDA 21 CFR 110 | |
| SMILES string | CCCCCCCCCC(=O)OC |
| General description: | Methyl decanoate is reported to occur in parmesan cheese, sparkling wine and banana. |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100 g in poly bottle |
| Symbol | GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H410 |
| Precautionary statements | P273 - P391 - P501 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 230.9 °F - Pensky-Martens c |
| Flash Point(C) | 110.5 °C - Pensky-Martens c |
| Purity | ≥99% |
| bp | 108 °C/10 mmHg; 224 °C (lit.) |
| mp | −14-−11 °C (lit.) |
| Density | 0.871 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12164502 |


