Coors™ Buchner funnel
ALDRICH/Z247375 - capacity 2000 mL
Synonym: CoosTek 60247; filtering funnel; fixed perforated plate funnel; laboratory funnel; porcelain funnel
Product Type: Equipment/Book
| capacity | 2000 mL |
| description | For Filter Paper Diameter (mm): 185 |
| diameter | 160 mm, perforated |
| H | 270 mm |
| manufacturer/tradename | Coorstek 66247 |
| packaging | pack of 1 ea |
| plate diam. | 186 mm |
| Application: | The Coors™ porcelain funnel has been used to promote filtration and channel flow. |
| General description: | Coors™ Buchner funnel is a fixed perforated porcelain plate. It is glazed inside and out except for rim. |
| Legal Information: | Coors is a trademark of Coorstek, Inc. |
| UNSPSC | 41121809 |
