Tris(4-nitrophenyl)amine
SIAL/335495 - technical grade
CAS Number: 20440-93-1
Empirical Formula (Hill Notation): C18H12N4O6
Molecular Weight: 380.31
MDL Number: MFCD00024636
Linear Formula: (O2NC6H4)3N
Product Type: Chemical
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| assay | ~97% (HPLC) |
| form | powder |
| grade | technical grade |
| InChI | 1S/C18H12N4O6/c23-20(24)1 |
| InChI key | LSNJBIDKQIRWRQ-UHFFFAOYSA |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [O-][N+](=O)c1ccc(cc1)N(c |
| storage temp. | room temp |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H312 + H332 - H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/21/22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ~97% (HPLC) |
| mp | >300 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 12171500 |


