Alkylphenol Target Analyte Mix solution for DIN EN ISO 18857-2
SIAL/33623 - in acetone, analytical standard
Product Type: Chemical
| agency | DIN |
| EN | |
| application(s) | environmental |
| concentration | in acetone |
| format | multi-component solution |
| grade | analytical standard |
| Quality Level | 100 ![]() |
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| General description: | Certan Vial |
| Other Notes: | 10 mL solution in Acetone contains: 4-tert-Octylphenol 1 μg/mL 4-tert- Octylphenol-mono-ethoxyla 4-tert-Octylphenol-di-ethoxylate 1 μg/mL iso-Nonylphenol, technical grade 5 μg/mL iso-Nonylphenol-mono-ethoxyl iso-Nonylphenol-di-ethoxylat Bisphenol A 1 μg/mL |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H319 - H336 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xi |
| Risk Statements | 11-36-66-67 |
| Safety Statements | 9-16-26-33-36-60 |
| RIDADR | UN1090 - class 3 - PG 2 - Acetone, solution |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 1.4 °F - closed cup - Solve |
| Flash Point(C) | -17.0 °C - closed cup - Sol |
| Supplemental Hazard Statements | EUH066 |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 41116107 |



