Cinosulfuron
SIAL/37893 - PESTANAL®, analytical standard
CAS Number: 94593-91-6
Empirical Formula (Hill Notation): C15H19N5O7S
Molecular Weight: 413.41
MDL Number: MFCD01311813
Linear Formula: C15H19N5O7S
Product Type: Chemical
| application(s) | agriculture environmental |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C15H19N5O7S/c1-24-8-9- |
| InChI key | WMLPCIHUFDKWJU-UHFFFAOYSA |
| mp | 140-145 °C |
| product line | PESTANAL® |
| Quality Level | 100 ![]() |
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | COCCOc1ccccc1S(=O)(=O)NC( |
| suitability | passes test for identity (NMR) |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable | |
| NMR: suitable |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| Legal Information: | PESTANAL is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | > 291.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | > 144 °C - closed cup |
| mp | 140-145 °C |
| UNSPSC | 41116107 |

