Acetaldehyde
SIAL/402788 - ACS reagent, ≥99.5%
Synonym: Ethanal
CAS Number: 75-07-0
Empirical Formula (Hill Notation): C2H4O
Molecular Weight: 44.05
EC Number: 200-836-8
MDL Number: MFCD00006991
Linear Formula: CH3CHO
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.5% |
| autoignition temp. | 365 °F |
| biological source | synthetic |
| bp | 21 °C (lit.) |
| density | 0.785 g/mL at 25 °C (lit.) |
| evapn. residue | ≤0.005% |
| expl. lim. | 60 % |
| form | liquid |
| functional group | aldehyde |
| grade | ACS reagent |
| impurities | ≤0.008 meq/g Titr. acid |
| InChI | 1S/C2H4O/c1-2-3/h2H,1H3 |
| InChI key | IKHGUXGNUITLKF-UHFFFAOYSA |
| mp | −125 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CC=O |
| solubility | alcohols: soluble |
| water: miscible | |
| storage temp. | 2-8°C |
| vapor density | 1.52 (vs air) |
| vapor pressure | 14.63 psi ( 20 °C) |
| Application: | Acetaldehyde may be used in the synthesis of 1,3-diamines by one-pot cross double-Mannich reaction and β-amino aldehydes by proline-catalyzed Mannich reaction. |
| General description: | Acetaldehyde is an industrially important solvent used as an intermediate for the synthesis of a wide range of compounds. On oxidation it forms acetic acid and ethanol on reduction. The interaction of Criegee intermediate (CH2OO) with acetaldehyde has been measured. Its effect as a neuroactive agent has been studied. Alkynylation reaction of acetaldehyde by asymmetric catalysis has been reported. |
| Packaging: | 1 L in aluminum bottle |
| Packaging: | 100 mL in aluminum bottle |
| Packaging: | 5 mL in ampule |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H224 - H319 - H335 - H341 - H350 |
| Precautionary statements | P202 - P210 - P233 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 - P403 + P233 |
| Hazard Codes | F+,Xn |
| Risk Statements | 12-36/37-40 |
| Safety Statements | 16-33-36/37 |
| RIDADR | UN1089 - class 3 - PG 1 - Acetaldehyde |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | -38.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | -38.89 °C - closed cup |
| Purity | ≥99.5% |
| bp | 21 °C (lit.) |
| mp | −125 °C (lit.) |
| Density | 0.785 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |




