Nickels and Leesment ChromoSelect Selective Supplement
SIAL/40952 - suitable for microbiology
Product Type: Chemical
| application(s) | environmental food and beverages |
| microbiology | |
| form | powder |
| Quality Level | 100 ![]() |
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| sterility | sterile |
| storage temp. | 2-8°C |
| suitability | Lactococcus spp. |
| Leuconostoc spp. |
| Application: | An antibiotic supplement used for the selective isolation of citrate-fermenting lactic acid bacteria. |
| Other Notes: | Composition: (per vial, sufficient for 500 ml) Vancomycin 100 mg |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H317 - H334 |
| Precautionary statements | P261 - P280 - P284 - P304 + P340 - P342 + P311 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 41171614 |


