2,3-Butanediol
SIAL/42038 - analytical standard, mixture of racemic and meso forms
Synonym: 2,3-Butylene glycol
CAS Number: 513-85-9
Empirical Formula (Hill Notation): C4H10O2
Molecular Weight: 90.12
EC Number: 208-173-6
MDL Number: MFCD00004523
Linear Formula: CH3CH(OH)CH(OH)CH3
Product Type: Chemical
| application(s) | cleaning products cosmetics flavors and fragrances food and beverages personal care |
| assay | ≥97.0% (GC) |
| bp | 183-184 °C (lit.) |
| density | 1.002 g/mL at 20 °C (lit.) |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C4H10O2/c1-3(5)4(2)6/h |
| InChI key | OWBTYPJTUOEWEK-UHFFFAOYSA |
| mp | 25 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| n |
|
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | CC(O)C(C)O |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable |
| Application: | 2,3-Butanediol may be used as a reference standard for the determination of 2,3-butanediol in: • ′Fino′ sherry wine by rotatory and continuous liquid−liquid extraction (LLE) and headspace solid-phase microextraction (HS-SPME) combined with gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS). • Cell cultures as well as fermentation broths by high performance anion-exchange chromatography with pulsed amperometric detection (HPAE-PAD). • Cocoa (Theobroma cacao L.) by HS-SPME-GC-MS with principal component analysis (PCA). • Vinegar samples by HS-SPME combined with GC-MS in electron impact ionization (EI+) mode. |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| General description: | 2,3-Butanediol is a chiral compound which is extensively utilized in chemical feedstocks and liquid fuels. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 185.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 85 °C - closed cup |
| Purity | ≥97.0% (GC) |
| bp | 183-184 °C (lit.) |
| mp | 25 °C (lit.) |
| Density | 1.002 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 85151701 |

