Propiophenone
SIAL/61074 - analytical standard
Synonym: Ethyl phenyl ketone
CAS Number: 93-55-0
Empirical Formula (Hill Notation): C9H10O
Molecular Weight: 134.18
EC Number: 202-257-6
MDL Number: MFCD00009309
Linear Formula: C6H5COC2H5
Product Type: Chemical
| application(s) | cleaning products cosmetics flavors and fragrances food and beverages personal care |
| assay | ≥97.0% (GC) |
| bp | 218 °C (lit.) |
| density | 1.009 g/mL at 20 °C |
| 1.009 g/mL at 25 °C (lit.) | |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C9H10O/c1-2-9(10)8-6-4 |
| InChI key | KRIOVPPHQSLHCZ-UHFFFAOYSA |
| mp | 17-19 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| n |
|
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | CCC(=O)c1ccccc1 |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable | |
| vapor pressure | 1 mmHg ( 50 °C) |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 210.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 99 °C - closed cup |
| Purity | ≥97.0% (GC) |
| bp | 218 °C (lit.) |
| mp | 17-19 °C (lit.) |
| Density | 1.009 g/mL at 20 °C; 1.009 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 85151701 |

