(S)-(+)-α-Methoxy-α-(trifluoromethyl)phenylacetyl chloride
SIAL/65365 - derivatization grade (chiral), LiChropur™, ≥99.0%
Synonym: (S)-(+)-MTPA-Cl; Mosher’s acid chloride
CAS Number: 20445-33-4
Empirical Formula (Hill Notation): C10H8ClF3O2
Molecular Weight: 252.62
MDL Number: MFCD00067105
Linear Formula: C6H5C(OCH3)(CF3)COCl
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.0% |
| ≥99.0% (AT) | |
| bp | 213-214 °C (lit.) |
| density | 1.35 g/mL at 25 °C (lit.) |
| grade | derivatization grade (chiral) |
| InChI | 1S/C10H8ClF3O2/c1-16-9(8( |
| InChI key | PAORVUMOXXAMPL-SECBINFHSA |
| optical activity | [α]20/D +132±2°, c = 6% in chloroform |
| optical purity | enantiomeric ratio: ≥99.5:0.5 (GC) |
| quality | LiChropur™ |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| n |
|
| shipped in | wet ice |
| SMILES string | CO[C@@](C(Cl)=O)(c1ccccc1 |
| storage temp. | −20°C |
| technique(s) | HPLC: suitable |
| Application: | Determination of absolute configuration of stereogenic carbinol carbons; doi:10.1038/nprot.2007.35 |
| Legal Information: | LiChropur is a trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Other Notes: | Discover LiChropur reagents ideal for HPLC or LC-MS analysis |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| Symbol | GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H314 |
| Precautionary statements | P280 - P301 + P330 + P331 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 - P363 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 34 |
| Safety Statements | 26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8 / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 192.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 89 °C - closed cup |
| Purity | ≥99.0% (AT); ≥99.0% |
| bp | 213-214 °C (lit.) |
| Density | 1.35 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 23151817 |


