1,2-Dimethoxyethane
SIAL/72405 - analytical standard
Synonym: mono-Glyme; Dimethylglycol; Ethylene glycol dimethyl ether; Monoglyme
CAS Number: 110-71-4
Empirical Formula (Hill Notation): C4H10O2
Molecular Weight: 90.12
EC Number: 203-794-9
MDL Number: MFCD00008502
Linear Formula: CH3OCH2CH2OCH3
Product Type: Chemical
| application(s) | cleaning products cosmetics environmental food and beverages personal care |
| assay | ≥99.7% (GC) |
| autoignition temp. | 396 °F |
| bp | 85 °C (lit.) |
| contains | ~0.01% 2,6-di-tert-butyl-4-methylphenol as stabilizer |
| density | 0.867 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 10.4 % |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C4H10O2/c1-5-3-4-6-2/h |
| InChI key | XTHFKEDIFFGKHM-UHFFFAOYSA |
| mp | −58 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| n |
|
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | COCCOC |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable | |
| vapor density | 3.1 (20 °C, vs air) |
| vapor pressure | 48 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | 1,2-Dimethoxyethane may be used as a solvent for the separation and determination of neutral sugars as 2,4- dinitrophenyl derivatives using high-performance liquid chromatography. |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| General description: | 1,2-Dimethoxyethane is a water miscible solvent, used as an alternative for the hazardous organic solvents such as dioxane and tetrahydrofuran. |
| General description: | This compound is listed in the SVHC (Substances of very high concern) candidate list ![]() |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS07,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H315 - H332 - H360FD |
| Precautionary statements | P202 - P210 - P233 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 - P308 + P313 |
| Hazard Codes | F,T |
| Risk Statements | 60-61-11-19-38 |
| Safety Statements | 53-45 |
| RIDADR | UN 2252 3 / PGII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 41.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 5 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH019 |
| Purity | ≥99.7% (GC) |
| bp | 85 °C (lit.) |
| mp | −58 °C (lit.) |
| Density | 0.867 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 41116107 |




