2-Picoline
SIAL/74350 - analytical standard
Synonym: α-Picoline; 2-Methylpyridine; NSC 3409
CAS Number: 109-06-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H7N
Molecular Weight: 93.13
EC Number: 203-643-7
MDL Number: MFCD00006332
Linear Formula: C6H7N
Product Type: Chemical
| application(s) | cleaning products cosmetics flavors and fragrances food and beverages personal care |
| assay | ≥98.5% (GC) |
| autoignition temp. | 995 °F |
| bp | 128-129 °C (lit.) |
| density | 0.943 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 8.6 % |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| impurities | ≤0.5% water |
| InChI | 1S/C6H7N/c1-6-4-2-3-5-7-6 |
| InChI key | BSKHPKMHTQYZBB-UHFFFAOYSA |
| mp | −70 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| n |
|
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | Cc1ccccn1 |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable | |
| vapor density | 3.2 (vs air) |
| vapor pressure | 10 mmHg ( 24.4 °C) |
| Application: | 2-Picoline may be used as an analytical reference standard for the quantification of the analyte in the following: • Cigarette smoke using reversed-phase high-performance liquid chromatography–electrospr • Chinese faint-scent cigarettes using gas chromatography–mass spectrometry (GC–MS) technique. |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| General description: | 2-Picoline is a flavor and fragrance standard used for the quality control of food and cosmetic products. It is an isomer of methylpyridine and also a volatile flavor compound reportedly identified in dark chocolates, roasted sesame seed oil, wild rice (Zizania palustris L.), etc. |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 + H332 - H311 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 + P312 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T |
| Risk Statements | 10-20/22-24-36/37 |
| Safety Statements | 26-36/37-45 |
| RIDADR | UN 2313 3 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 84.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 29 °C - closed cup |
| Purity | ≥98.5% (GC) |
| bp | 128-129 °C (lit.) |
| mp | −70 °C (lit.) |
| Density | 0.943 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 85151701 |



