Methyl salicylate
SIAL/76631 - analytical standard
Synonym: 2-Hydroxybenzoic acid methyl ester; Methyl 2-hydroxybenzoate; Oil of wintergreen; Wintergreen oil
CAS Number: 119-36-8
Empirical Formula (Hill Notation): C8H8O3
Molecular Weight: 152.15
EC Number: 204-317-7
MDL Number: MFCD00002214
Linear Formula: 2-(HO)C6H4CO2CH3
Product Type: Chemical
| application(s) | cleaning products cosmetics environmental flavors and fragrances food and beverages personal care |
| assay | ≥99.0% (GC) |
| autoignition temp. | 847 °F |
| bp | 222 °C (lit.) |
| density | 1.174 g/mL at 25 °C (lit.) |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C8H8O3/c1-11-8(10)6-4- |
| InChI key | OSWPMRLSEDHDFF-UHFFFAOYSA |
| mp | −8-−7 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| n |
|
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | COC(=O)c1ccccc1O |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable | |
| vapor density | 5.26 (vs air) |
| vapor pressure | 1 mmHg ( 54 °C) |
| Application: | Methyl Salicylate may be used as an analytical reference standard for the quantification of the analyte in Ulmus pumila leaves using gas chromatography coupled to mass spectrometry (GC-MS). |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| General description: | Methyl Salicylate is a methyl ester of salicylic acid, widely used as phytohormones and defensive signaling compounds. It is most commonly used in topical products as a rubefacients. |
| General description: | This substance is listed on the positive list of the EU regulation 10/2011 for plastics intended to come into contact with food. Find all available reference materials for compounds listed in 10/2011 here ![]() |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 |
| Precautionary statements | P264 - P270 - P301 + P312 - P501 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 204.8 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 96 °C - closed cup |
| Purity | ≥99.0% (GC) |
| bp | 222 °C (lit.) |
| mp | −8-−7 °C (lit.) |
| Density | 1.174 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 41116107 |


