Tryptamine
SIAL/76706 - analytical standard
Synonym: 2-
CAS Number: 61-54-1
Empirical Formula (Hill Notation): C10H12N2
Molecular Weight: 160.22
EC Number: 200-510-5
MDL Number: MFCD00005661
Linear Formula: C10H12N2
Product Type: Chemical
| application(s) | cleaning products cosmetics food and beverages personal care |
| assay | ≥97.5% (GC) |
| 97.5-102.5% (NT) | |
| bp | 137 °C/0.15 mmHg (lit.) |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C10H12N2/c11-6-5-8-7-1 |
| InChI key | APJYDQYYACXCRM-UHFFFAOYSA |
| mp | 113-116 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | NCCc1c[nH]c2ccccc12 |
| storage temp. | 2-8°C |
| suitability | conforms to structure for Infrared spectrum |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| Application: | Tryptamine has been used as a reference standard for the determination of tryptamine in fish and fish products by liquid chromatography (LC) combined with single-stage Orbitrap high resolution mass spectrometry (HRMS), in Polish wine samples by direct solid phase microextraction coupled to gas chromatography-mass spectrometry (DI-SPME-GC-MS), in Korean turbid rice wine, Makgeolli by ultra-high-pressure liquid chromatography-electrospr |
| Biochem/physiol Actions: | Vasoactive; may have a neuromodulator function. |
| Biochem/physiol Actions: | Vasoactive; may have a neuromodulator function; biogenic amine formed from the decarboxylation of tryptophan by |
| General description: | Tryptamines which are usually found in plants, fungi, animals, etc. are categorized under the monoamine alkaloids class of compounds. |
| Symbol | ![]() GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H302 - H314 - H335 |
| Precautionary statements | P260 - P280 - P301 + P312 + P330 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 365.0 °F |
| Flash Point(C) | 185 °C |
| Purity | ≥97.5% (GC); 97.5-102.5% (NT) |
| bp | 137 °C/0.15 mmHg (lit.) |
| mp | 113-116 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 85151701 |



