Terpineol
SIAL/77663 - mixture of isomers, analytical standard
CAS Number: 8000-41-7
Empirical Formula (Hill Notation): C10H18O
Molecular Weight: 154.25
EC Number: 232-268-1
MDL Number: MFCD00166983
Linear Formula: C10H18O
Product Type: Chemical
| application(s) | cleaning products cosmetics flavors and fragrances food and beverages personal care |
| bp | 213-218 °C (lit.) |
| composition | α-terpineol, 60.0-85.0% GC |
| β-terpineol, 1.0-15.0% GC | |
| γ-terpineol, 10.0-25.0% GC | |
| density | 0.934 g/mL at 20 °C (lit.) |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| impurities | ≤0.5% water |
| InChI | 1S/2C10H18O/c1-8-4-6-9(7- |
| InChI key | MGABGZGUMNDCSN-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | CC(=C)C1CCC(C)(O)CC1.CC2= |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P332 + P313 - P337 + P313 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/38 |
| Safety Statements | 26 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| bp | 213-218 °C (lit.) |
| Density | 0.934 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 85151701 |


