N-tert-Butyl-α-phenylnitrone
SIAL/80126 - for ESR-spectroscopy
Synonym: N-Benzylidene-tert-butylamine N-oxide; PBN; Phenyl N-t-butylnitrone
CAS Number: 3376-24-7
Empirical Formula (Hill Notation): C11H15NO
Molecular Weight: 177.24
EC Number: 222-168-6
MDL Number: MFCD00008799
Linear Formula: C6H5CH=N(O)C(CH3)3
Product Type: Chemical
| assay | ≥99.5% (HPLC) |
| form | powder |
| InChI | 1S/C11H15NO/c1-11(2,3)12( |
| InChI key | IYSYLWYGCWTJSG-XFXZXTDPSA |
| mp | 72-74 °C |
| 73-74 °C (lit.) | |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CC(C)(C)[N+]([O-])=Cc1c |
| solubility | chloroform: 50 mg/mL, clear, colorless |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | N-tert-Butyl-a-phenylnitr |
| Biochem/physiol Actions: | N-tert-butyl-α-phenylnitro |
| Biochem/physiol Actions: | N-tert-butyl-α-phenylnitro |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.5% (HPLC) |
| mp | 72-74 °C; 73-74 °C (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 23151816 |

