Triethylamine
SIAL/81101 - suitable for HPLC, LiChropur™, ≥99.5% (GC)
Synonym: N,N-Diethylethanamine
CAS Number: 121-44-8
Empirical Formula (Hill Notation): C6H15N
Molecular Weight: 101.19
EC Number: 204-469-4
MDL Number: MFCD00009051
Linear Formula: (C2H5)3N
Product Type: Chemical
| absorption | cut-off at 250.0-280.0 nm |
| assay | ≥99.5% (GC) |
| autoignition temp. | 593 °F |
| bp | 88.8 °C (lit.) |
| cation traces | Al: ≤0.2 mg/kg |
| Ba: ≤0.1 mg/kg | |
| Bi: ≤0.1 mg/kg | |
| Ca: ≤0.5 mg/kg | |
| Cd: ≤0.05 mg/kg | |
| Co: ≤0.02 mg/kg | |
| Cr: ≤0.02 mg/kg | |
| Cu: ≤0.02 mg/kg | |
| Fe: ≤0.1 mg/kg | |
| K: ≤0.5 mg/kg | |
| Li: ≤0.1 mg/kg | |
| Mg: ≤0.1 mg/kg | |
| Mn: ≤0.02 mg/kg | |
| Mo: ≤0.02 mg/kg | |
| Na: ≤0.5 mg/kg | |
| Ni: ≤0.02 mg/kg | |
| Pb: ≤0.1 mg/kg | |
| Sr: ≤0.1 mg/kg | |
| Zn: ≤0.1 mg/kg | |
| density | 0.726 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 8 % |
| form | liquid |
| InChI | 1S/C6H15N/c1-4-7(5-2)6-3/ |
| InChI key | ZMANZCXQSJIPKH-UHFFFAOYSA |
| mp | −115 °C (lit.) |
| pH | 12.7 (15 °C, 100 g/L) |
| product line | LiChropur™ |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | CCN(CC)CC |
| technique(s) | HPLC: suitable |
| vapor density | 3.5 (vs air) |
| vapor pressure | 51.75 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | Triethylamine may be used as a mobile phase in: • High-performance liquid chromatography (HPLC) determination of levofloxacin in soft tissue, bone, bile and serum. • HPLC determination of phospho- and sphingo-lipids in dairy products. • HPLC determination of amoxicillin in premixes. |
| Legal Information: | LiChropur is a trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Packaging: | Clear borosilicate glass, high hydrolytic resistance (Type I) |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS06 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 - H311 + H331 - H314 - H335 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 + P330 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 + P310 |
| RIDADR | UN1296 - class 3 - PG 2 - Triethylamine |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 12.2 °F |
| Flash Point(C) | -11 °C |
| Purity | ≥99.5% (GC) |
| bp | 88.8 °C (lit.) |
| mp | −115 °C (lit.) |
| Density | 0.726 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 41116105 |




