Poly(methylhydrosiloxane)
SIAL/81330 - viscosity 15-40 mPa.s (20 °C)
Synonym: Methylhydrogensiloxane polymer; PMHS
CAS Number: 63148-57-2
MDL Number: MFCD00084478
Linear Formula: (CH3)3SiO[(CH3)HSiO]nSi(CH3)3
Product Type: Chemical
| density | 1.006 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| greener alternative category | Aligned ![]() |
| greener alternative product characteristics | Catalysis Learn more about the Principles of Green Chemistry . |
| InChI key | KZFYHEHDBPYRMU-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | [Si](C)(C)(C)C.[Si](O)(C) |
| sustainability | Greener Alternative Product |
| viscosity | 15-40 mPa.s(20 °C) |
| Features and Benefits: | We are committed to bringing you Greener Alternative Products, which adhere to one or more of The 12 Principles of Greener Chemistry. This product is an environmentally benign reducing agent and has been enhanced for catalytic efficiency. Click here ![]() |
| Other Notes: | Reducing agent |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 399.2 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 204 °C - closed cup |
| Density | 1.006 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12162002 |

