Sodium 1-propanesulfonate monohydrate
SIAL/81806 - suitable for ion pair chromatography, LiChropur™, 98.0-102.0% (T)
Synonym: 1-Propanesulfonic acid sodium salt monohydrate
CAS Number: 304672-01-3
Empirical Formula (Hill Notation): C3H7NaO3S · H2O
Molecular Weight: 164.16
MDL Number: MFCD00167033
Linear Formula: CH3CH2CH2SO3Na · H2O
Product Type: Chemical
| λ | 10 % in H2O |
| assay | 98.0-102.0% (T) |
| description | anionic |
| form | powder |
| InChI | 1S/C3H8O3S.Na.H2O/c1-2-3- |
| InChI key | QBQVXXQXZXDEHE-UHFFFAOYSA |
| mol wt | 164.16 g/mol |
| mp | 250 °C (dec.) (lit.) |
| quality | LiChropur™ |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O.[Na+].CCCS([O-])(=O)=O |
| suitability | corresponds to standard for filter test |
| corresponds to standard for RP gradient test | |
| technique(s) | ion pair chromatography: suitable |
| UV absorption | λ: 210 nm Amax: 0.15 |
| λ: 220 nm Amax: 0.06 | |
| λ: 230 nm Amax: 0.04 | |
| λ: 260 nm Amax: 0.02 | |
| λ: 500 nm Amax: 0.02 |
| Legal Information: | LiChropur is a trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Other Notes: | Discover LiChropur™ reagents ideal for HPLC or LC-MS analysis |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 98.0-102.0% (T) |
| mp | 250 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 23151817 |

