Boron trifluoride - 1-butanol solution
SIAL/83253 - ~10% in 1-butanol (∼1.3 M), derivatization grade (GC derivatization), LiChropur™
Synonym: BF3 - Butanol solution
CAS Number: 7637-07-2
MDL Number: MFCD00011316
Product Type: Chemical
| concentration | ~10% in 1-butanol (∼1.3 M) |
| density | 0.87 g/mL at 20 °C |
| form | solution |
| grade | derivatization grade (GC derivatization) |
| InChI | 1S/BF3/c2-1(3)4 |
| InChI key | WTEOIRVLGSZEPR-UHFFFAOYSA |
| quality | for esterification of fatty acids for GC purposes |
| LiChropur™ | |
| Quality Level | 100 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: derivatization reagent reaction type: Alkylations |
| SMILES string | FB(F)F |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| Application: | Learn more in the Product Information |
| Application: | Boron trifluoride-1-butanol solution may be used as a derivatization agent in the separation and identification of water‐soluble low‐molecular‐weight carboxylic acids using capillary electrophoresis (CE) and gas chromatography coupled with mass spectrometry (GC-MS). |
| Application: | Reagent for the esterification of carboxylic acids for GC analysis |
| Legal Information: | LiChropur is a trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Symbol | ![]() ![]() GHS02,GHS05,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H302 + H332 - H314 - H335 - H336 |
| Precautionary statements | P210 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T+ |
| Risk Statements | 10-14-22-26-35-37 |
| Safety Statements | 26-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2920 3(8) / PGI |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 95.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 35 °C - closed cup |
| Density | 0.87 g/mL at 20 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352200 |




