Ethylene glycol
SIAL/85978 - analytical standard
Synonym: 1,2-Ethanediol
CAS Number: 107-21-1
Empirical Formula (Hill Notation): C2H6O2
Molecular Weight: 62.07
EC Number: 203-473-3
MDL Number: MFCD00002885
Linear Formula: HOCH2CH2OH
Product Type: Chemical
| application(s) | environmental |
| assay | ≥99.9% (GC) |
| autoignition temp. | 752 °F |
| bp | 195-198 °C |
| density | 1.113 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 15.3 % |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C2H6O2/c3-1-2-4/h3-4H, |
| InChI key | LYCAIKOWRPUZTN-UHFFFAOYSA |
| mp | −13 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| n |
|
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | OCCO |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable | |
| vapor density | 2.1 (vs air) |
| vapor pressure | 0.08 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | Ethylene glycol has been used as a solvent in the synthesis of silver nanostructures, which serve as effective catalysts in the epoxidation reaction of ethylene. |
| Application: | It may be used as an analytical standard for the determination of the analyte in biological samples by various chromatography techniques. |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| General description: | Ethylene glycol is a colorless liquid, which may be obtained via hydration of ethylene oxide. |
| General description: | This substance is listed on the positive list of the EU regulation 10/2011 for plastics intended to come into contact with food. |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H373 |
| Precautionary statements | P260 - P301 + P312 + P330 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| RIDADR | UN 3082 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Purity | ≥99.9% (GC) |
| bp | 195-198 °C |
| mp | −13 °C (lit.) |
| Density | 1.113 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 41116107 |



