Betulinic acid
SIAL/91466 - analytical standard
Synonym: 3β-Hydroxy-20(29)-lupaene-28-oic acid; Lupatic acid; Mairin
CAS Number: 472-15-1
Empirical Formula (Hill Notation): C30H48O3
Molecular Weight: 456.70
EC Number: 207-448-8
MDL Number: MFCD00009619
Linear Formula: C30H48O3
Product Type: Chemical
| application(s) | food and beverages |
| assay | ≥97.0% (HPLC) |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C30H48O3/c1-18(2)19-10 |
| InChI key | QGJZLNKBHJESQX-FZFNOLFKSA |
| mp | 295-298 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | CC(=C)[C@@H]1CC[C@@]2(CC[ |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable |
| Application: | Betulinic acid may be used as a reference standard in the determination of betulinic acid in white birch bark using reversed-phase high-performance liquid chromatography (RP-HPLC). |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| Biochem/physiol Actions: | Betulinic acid, a pentacyclic triterpene, selectively induces apoptosis in tumor cells by directly activating the mitochondrial pathway of apoptosis through a p53- and CD95-independent mechanism. |
| General description: | Betulinic acid is a pentacyclic triterpene, isolated from the leaves of Syzigium claviflorum. It is found to be an inhibitor of HIV replication in H9 lymphocyte cells. |
| Other Notes: | This compound is commonly found in plants of the genus: glycyrrhiza melissa |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥97.0% (HPLC) |
| mp | 295-298 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 85151701 |

