Trimethylsilyl trifluoromethanesulfonate
SIAL/91741 - purum, ≥98.0% (T)
Synonym: TMS triflate; TMSOTf; Trifluoromethanesulfonic acid trimethylsilylester
CAS Number: 27607-77-8
Empirical Formula (Hill Notation): C4H9F3O3SSi
Molecular Weight: 222.26
EC Number: 248-565-4
MDL Number: MFCD00000406
Linear Formula: CF3SO3Si(CH3)3
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.0% (T) |
| bp | 77 °C/80 mmHg (lit.) |
| density | 1.228 g/mL at 25 °C (lit.) |
| form | liquid |
| functional group | fluoro |
| triflate | |
| grade | purum |
| InChI | 1S/C4H9F3O3SSi/c1-12(2,3) |
| InChI key | FTVLMFQEYACZNP-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| refractive index | n |
| SMILES string | C[Si](C)(C)OS(=O)(=O)C(F) |
| Application: | Trimethylsilyl trifluoromethanesulfonate may be used to catalyze: • Allylation of acetals to form homoallyl ethers. • Synthesis of 1,2-trans-glycosides. • Conversion of alcohols to esters. • Aminomethylation of silyl enol ethers with aminomethyl alkyl ethers. • Glycosidation of (+)-4-demethoxyanthracycl |
| Other Notes: | Efficient silylating agent and strong Lewis acid catalyst ; Review |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS05 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H226 - H314 |
| Precautionary statements | P210 - P233 - P240 - P280 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | C |
| Risk Statements | 10-14-34 |
| Safety Statements | 16-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2920 3(8) / PGII |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 77.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 25 °C - closed cup |
| Supplemental Hazard Statements | EUH014 |
| Purity | ≥98.0% (T) |
| bp | 77 °C/80 mmHg (lit.) |
| Density | 1.228 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 12352101 |



