Suberoyl-L-carnitine-(N-methyl-d3) lithium salt
SIAL/92586 - analytical standard
CAS Number: 1803252-74-5 (free acid)
Empirical Formula (Hill Notation): C15D3H24NO6 · xLi+
Molecular Weight: 320.40 (free acid basis)
Linear Formula: C15D3H24NO6 · xLi+
Product Type: Chemical
| application(s) | clinical testing |
| assay | ≥95.0% (HPLC) |
| extent of labeling | ≥99.0% |
| form | solid |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C15H27NO6/c1-16(2,3)11 |
| InChI key | YVWVEIPYMGBQPE-LBBMYNEISA |
| optical activity | [α]/D -17.0±2.0°, c = 0.1 in H2O |
| Quality Level | 100 ![]() |
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | C[N+](C[C@H](OC(CCCCCCC(O |
| storage temp. | −20°C |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95.0% (HPLC) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 41116107 |

