Allantoin
SIAL/93791 - analytical standard
Synonym: 5-Ureidohydantoin; Glyoxylic(acid) diureide
CAS Number: 97-59-6
Empirical Formula (Hill Notation): C4H6N4O3
Molecular Weight: 158.12
EC Number: 202-592-8
MDL Number: MFCD00005260
Linear Formula: C4H6N4O3
Product Type: Chemical
| application(s) | food and beverages |
| assay | ≥98.0% (HPLC) |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| ign. residue | ≤0.2% |
| InChI | 1S/C4H6N4O3/c5-3(10)6-1-2 |
| InChI key | POJWUDADGALRAB-UHFFFAOYSA |
| mp | 230 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | NC(=O)NC1NC(=O)NC1=O |
| solubility | H2O: 0.1 g/10 mL, clear, colorless |
| storage temp. | 2-8°C |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable |
| Application: | Allantoin may be used as an analytical reference standard for the quantification of the analyte in biological samples using different chromatography techniques. |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| Biochem/physiol Actions: | Purine metabolite via the uric acid pathway. Uric acid also reacts with free radicals to produce allantoin, thus allantoin may be a useful biomarker for oxidative stress. |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22 |
| Safety Statements | 22 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.0% (HPLC) |
| mp | 230 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 85151701 |

