Butyraldehyde
SIAL/94194 - analytical standard, contains ~0.1% 2,6-di-tert-butyl-4-methylphenol and ~1% water as stabilizer
Synonym: Butanal
CAS Number: 123-72-8
Empirical Formula (Hill Notation): C4H8O
Molecular Weight: 72.11
EC Number: 204-646-6
MDL Number: MFCD00007023
Linear Formula: CH3CH2CH2CHO
Product Type: Chemical
| application(s) | cleaning products cosmetics flavors and fragrances food and beverages personal care |
| assay | ≥97.0% (GC) |
| autoignition temp. | 390 °F |
| bp | 75 °C (lit.) |
| contains | ~0.1% 2,6-di-tert-butyl-4-methylphenol and ~1% water as stabilizer |
| density | 0.8 g/mL at 25 °C (lit.) |
| expl. lim. | 12.5 % |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C4H8O/c1-2-3-4-5/h4H,2 |
| InChI key | ZTQSAGDEMFDKMZ-UHFFFAOYSA |
| mp | −96 °C (lit.) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| refractive index | n |
| n |
|
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | [H]C(=O)CCC |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable | |
| vapor density | 2.5 (vs air) |
| vapor pressure | 90 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | BA has been used as an analytical reference standard for the analysis of BA in: • Air samples by pentafluorophenyl hydrazine derivatization followed by analysis using gas chromatography (GC) equipped with flame ionization detector (FID). • Ambient air by GC coupled to mass spectrometry (MS). It may be used as an analytical reference standard for the analysis of BA in: • Environmental samples by 2,4-dinitrophenylhydrazin • Saliva samples by magnetic-stirring-assiste |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| General description: | Butyraldehyde (BA) belongs to the class of volatile organic compounds (VOCs). |
| General description: | This substance is listed on the positive list of the EU regulation 10/2011 for plastics intended to come into contact with food. Find all available reference materials for compounds listed in 10/2011 here ![]() |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F |
| Risk Statements | 11 |
| Safety Statements | 9-29-33 |
| RIDADR | UN1129 - class 3 - PG 2 - Butyraldehyde |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | < 50.0 °F - Pensky-Martens |
| Flash Point(C) | < 10 °C - Pensky-Martens cl |
| Purity | ≥97.0% (GC) |
| bp | 75 °C (lit.) |
| mp | −96 °C (lit.) |
| Density | 0.8 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Refractive Index | n |
| UNSPSC | 85151701 |



