Azelaic acid
SIAL/95054 - analytical standard
Synonym: Nonanedioic acid
CAS Number: 123-99-9
Empirical Formula (Hill Notation): C9H16O4
Molecular Weight: 188.22
EC Number: 204-669-1
MDL Number: MFCD00004432
Linear Formula: HO2C(CH2)7CO2H
Product Type: Chemical
| application(s) | cleaning products cosmetics flavors and fragrances food and beverages personal care |
| assay | ≥98.5% (GC) |
| bp | 286 °C/100 mmHg (lit.) |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| impurities | ≤0.5% water |
| InChI | 1S/C9H16O4/c10-8(11)6-4-2 |
| InChI key | BDJRBEYXGGNYIS-UHFFFAOYSA |
| mp | 106-112 °C |
| 109-111 °C (lit.) | |
| Quality Level | 100 ![]() |
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | OC(=O)CCCCCCCC(O)=O |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable | |
| vapor density | 6.5 (vs air) |
| vapor pressure | <1 mmHg ( 20 °C) |
| Application: | Azelaic acid may be used as an analytical reference standard for the quantification of the analyte in the following: • Tobacco using gas chromatography coupled to mass spectrometry (GC-MS). • Topical preparations using reversed-phase liquid chromatographic (LC) with UV-Vis detection. |
| Application: | Refer to the product′s Certificate of Analysis for more information on a suitable instrument technique. Contact Technical Service for further support. |
| General description: | Azelaic acid (heptane-l,7-dicarboxylic acid), a dicarboxylic saturated acid, is an active component of some topical anti-acne preparations. It is reportedly identified in cosmetics and pharmaceuticals. Azelaic acid is found to suppress the growth of Propionibacterium spp. and reduce keratinization. |
| General description: | This substance is listed on the positive list of the EU regulation 10/2011 for plastics intended to come into contact with food. Find all available reference materials for compounds listed in 10/2011 here ![]() |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P305 + P351 + P338 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 410.0 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 210 °C - closed cup |
| Purity | ≥98.5% (GC) |
| bp | 286 °C/100 mmHg (lit.) |
| mp | 106-112 °C; 109-111 °C (lit.) |
| UNSPSC | 85151701 |


