Acetamide
SIAL/A0500 - ~99% (GC)
Synonym: Amide C2
CAS Number: 60-35-5
Empirical Formula (Hill Notation): C2H5NO
Molecular Weight: 59.07
EC Number: 200-473-5
MDL Number: MFCD00008023
Linear Formula: CH3CONH2
Product Type: Chemical
| assay | ~99% (GC) |
| biological source | synthetic |
| bp | 221 °C (lit.) |
| form | powder or crystals |
| InChI | 1S/C2H5NO/c1-2(3)4/h1H3,( |
| InChI key | DLFVBJFMPXGRIB-UHFFFAOYSA |
| mp | 78-80 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | CC(N)=O |
| solubility | water: 0.2 g/L, clear, colorless |
| vapor pressure | 1 mmHg ( 65 °C) |
| Application: | Acetamide has been used: • for the induction of recombinant protein in M. smegmatis • as a component of acetamide medium for fungal selection • in quenching experiment in mice tissue samples |
| General description: | Acetamide based derivatives are potential anti-microbial, antifungal agents, used as disinfectants. Cigarette smoking triggers acetamide release. It is a minor by-product of paracetamol degradation. Acetamide is carcinogenic in rats. |
| Packaging: | 1 g in poly tube |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H351 |
| Precautionary statements | P281 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 40 |
| Safety Statements | 36/37 |
| RIDADR | UN 3077 9 / PGIII |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ~99% (GC) |
| bp | 221 °C (lit.) |
| mp | 78-80 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352111 |


