Calcium chloride
SIAL/C8106
Synonym: Calcium chloride dihydrate
CAS Number: 10035-04-8
Empirical Formula (Hill Notation): CaCl2 · 2H2O
Molecular Weight: 147.01
EC Number: 233-140-8
MDL Number: MFCD00149613
Linear Formula: CaCl2 · 2H2O
Product Type: Chemical
| agency | USP/NF |
| application(s) | pharmaceutical (small molecule) |
| form | crystals |
| InChI | 1S/Ca.2ClH.2H2O/h;2*1H;2* |
| InChI key | LLSDKQJKOVVTOJ-UHFFFAOYSA |
| mp | 176 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 300 ![]() |
| SMILES string | O.O.Cl[Ca]Cl |
| Packaging: | 1 kg in poly bottle |
| Packaging: | 500 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H319 |
| Precautionary statements | P264 - P280 - P305 + P351 + P338 - P337 + P313 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36 |
| Safety Statements | 22-24 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| mp | 176 °C (dec.) (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


