Silver diethyldithiocarbamate
SIAL/D93503 - ACS reagent, 99%
Synonym: DETC; Diethyldithiocarbamic acid silver salt
CAS Number: 1470-61-7
Empirical Formula (Hill Notation): C5H10AgNS2
Molecular Weight: 256.14
EC Number: 216-003-7
MDL Number: MFCD00004929
Linear Formula: (C2H5)2NCSSAg
Product Type: Chemical
| assay | 99% |
| form | powder |
| functional group | amine |
| grade | ACS reagent |
| InChI | 1S/C5H11NS2.Ag/c1-3-6(4-2 |
| InChI key | NSVHDIYWJVLAGH-UHFFFAOYSA |
| mp | 172-175 °C (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | core: silver |
| reagent type: catalyst | |
| SMILES string | CCN(CC)C(=S)S[Ag] |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Also used for colorimetric determination of small quantities of arsenic |
| Application: | Reagent for the detection of arsenic and for the introduction of the diethyldithiocarbamato ligand. |
| Application: | Silver diethyldithiocarbamate (AgDDC) may be used in the preparation of adducts of triorganophosphines and diphosphines. |
| Application: | Spin trap used in conjunction with Fe2+ to detect NO in brain, kidney, liver, and other tissues. Simultaneous direct measurement of NO* and pO2 has been reported. A copper chelator, it has been used to quantitate copper in biological materials by ESR and is an inhibitor of superoxide dismutase, ascorbate oxidase, and other enzymes. |
| Biochem/physiol Actions: | Inhibits induction of macrophage nitric oxide synthase. |
| General description: | Silver diethyldithiocarbamate is used to introduce diethyldithiocarbamato ligand and for the determination of arsenic. |
| Packaging: | 5, 25 g in glass bottle |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 99% |
| mp | 172-175 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352100 |

