Glyburide
SIAL/G2539 - meets USP testing specifications
Synonym: Glybenclamide; 5-
CAS Number: 10238-21-8
Empirical Formula (Hill Notation): C23H28ClN3O5S
Molecular Weight: 494.00
EC Number: 233-570-6
MDL Number: MFCD00056625
Linear Formula: C23H28ClN3O5S
Product Type: Chemical
| agency | meets USP testing specifications |
| USP/NF | |
| application(s) | pharmaceutical (small molecule) |
| InChI | 1S/C23H28ClN3O5S/c1-32-21 |
| InChI key | ZNNLBTZKUZBEKO-UHFFFAOYSA |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | COc1ccc(Cl)cc1C(=O)NCCc2c |
| storage temp. | 2-8°C |
| Packaging: | 5, 10 g in glass bottle |
| Symbol | GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H370 |
| Precautionary statements | P260 - P264 - P270 - P308 + P311 - P405 - P501 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 41116107 |


