2-Hydroxy-1,4-naphthoquinone
SIAL/H46805 - 97%
Synonym: Lawsone; Natural Orange 6
CAS Number: 83-72-7
Empirical Formula (Hill Notation): C10H6O3
Molecular Weight: 174.15
EC Number: 201-496-3
MDL Number: MFCD00001678
Linear Formula: C10H6O3
Product Type: Chemical
| λmax | 452 nm |
| application(s) | diagnostic assay manufacturing hematology histology |
| assay | 97% |
| color | faint yellow to dark yellow, and Faint Orange to Dark Orange |
| form | powder |
| InChI | 1S/C10H6O3/c11-8-5-9(12)1 |
| InChI key | CSFWPUWCSPOLJW-UHFFFAOYSA |
| mp | 192-195 °C (dec.) (lit.) |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | OC1=CC(=O)c2ccccc2C1=O |
| storage temp. | room temp |
| technique(s) | titration: suitable |
| Application: | 2-Hydroxy-1,4-naphthoquin |
| General description: | 2-Hydroxy-1,4-naphthoquin |
| General description: | 2-Hydroxy-1,4-naphthoquin |
| Packaging: | 10, 25, 100 g in glass bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-37/39 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | 97% |
| mp | 192-195 °C (dec.) (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| Colour Index Number | 75480 |
| UNSPSC | 12171500 |


