Lithium bromide
SIGALD/746479 - anhydrous, free-flowing, Redi-Dri™, ReagentPlus®, ≥99%
CAS Number: 7550-35-8
Empirical Formula (Hill Notation): BrLi
Molecular Weight: 86.85
EC Number: 231-439-8
MDL Number: MFCD00011077
Linear Formula: LiBr
Product Type: Chemical
| assay | ≥99% |
| form | powder |
| grade | anhydrous |
| InChI | 1S/BrH.Li/h1H;/q;+1/p-1 |
| InChI key | AMXOYNBUYSYVKV-UHFFFAOYSA |
| mp | 550 °C (lit.) |
| pH | 7 (20 °C, 10 g/L) |
| product line | ReagentPlus® |
| Redi-Dri™ | |
| quality | free-flowing |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [Li+].[Br-] |
| vapor pressure | 1 hPa ( 748 °C) |
| Application: | Lithium bromide can be used as a catalyst in the:• Solvent-free condensation of arylene diamines and esters to synthesize 2-substituted benzimidazoles and imidazopyridines. • Three-component condensation of aldehydes, β-ketoesters, and urea to synthesize dihydropyrimidinones via Biginelli reaction. • Solvent-free Ehrlich-Sachs reaction. |
| General description: | Lithium bromide is a versatile reagent that is commonly used as a nucleophilic brominating reagent. It is also employed as a Lewis acid catalyst and a mediator in various reactions. |
| Legal Information: | ReagentPlus is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Legal Information: | Redi-Dri is a trademark of Sigma-Aldrich Co. LLC |
| Packaging: | 1, 2.5 kg in poly bottle |
| Packaging: | 100, 500 g in poly bottle |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 - H315 - H317 - H319 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P280 - P301 + P312 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/38-43 |
| Safety Statements | 22-24/25-26-36/37/39-60 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99% |
| mp | 550 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |


