Ammonium molybdate tetrahydrate
SIGMA/09878 - BioUltra, ≥99.0% (T)
Synonym: Ammonium heptamolybdate tetrahydrate; Molybdic acid ammonium salt tetrahydrate
CAS Number: 12054-85-2
Empirical Formula (Hill Notation): H24Mo7N6O24 · 4H2O
Molecular Weight: 1235.86
EC Number: 234-320-9
MDL Number: MFCD00167059
Linear Formula: (NH4)6Mo7O24 · 4H2O
Product Type: Chemical
| absorption | cut-off at 360 nm in H2O at 0.05 M |
| anion traces | chloride (Cl-): ≤10 mg/kg |
| nitrate (NO3-): ≤20 mg/kg | |
| phosphate, silicate, arsenate (as PO43-): ≤10 mg/kg | |
| sulfate (SO42-): ≤100 mg/kg | |
| assay | ≥99.0% (T) |
| cation traces | Ca: ≤10 mg/kg |
| Cd: ≤5 mg/kg | |
| Co: ≤5 mg/kg | |
| Cr: ≤5 mg/kg | |
| Cu: ≤5 mg/kg | |
| Fe: ≤5 mg/kg | |
| K: ≤50 mg/kg | |
| Mg: ≤5 mg/kg | |
| Mn: ≤5 mg/kg | |
| Na: ≤50 mg/kg | |
| Ni: ≤5 mg/kg | |
| Pb: ≤5 mg/kg | |
| Zn: ≤5 mg/kg | |
| density | 2.498 g/mL at 25 °C (lit.) |
| grade | reagent grade |
| impurities | insoluble matter, passes filter test |
| InChI | 1S/7Mo.6H3N.10H2O.18O/h;; |
| InChI key | FIXLYHHVMHXSCP-UHFFFAOYSA |
| pH | 4.0-5.5 (25 °C, 0.05 M in H2O) |
| product line | BioUltra |
| Quality Level | 200 ![]() |
| reaction suitability | reagent type: catalyst core: molybdenum |
| SMILES string | N.N.N.N.N.N.O.O.O.O.O=[Mo |
| solubility | H2O: 0.05 M at 20 °C, clear, colorless |
| Application: |
|
| Other Notes: | For the determination of phosphorus |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (T) |
| Density | 2.498 g/mL at 25 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12352302 |

