Colistin sodium methanesulfonate
SIGMA/27655 - from Bacillus colistinus
Synonym: Colimycin sodium methanesulfonate; Methanesulfonic acid derivative of Polymyxin E; Polymyxin E sodium methanesulfonate
CAS Number: 8068-28-8
Empirical Formula (Hill Notation): C58H115N16Na5O28S5
Molecular Weight: 1759.90
EC Number: 232-516-9
MDL Number: MFCD00130824
Linear Formula: C58H115N16Na5O28S5
Product Type: Chemical
| antibiotic activity spectrum | Gram-negative bacteria |
| biological source | Bacillus colistinus |
| color | white to off-white |
| form | powder or crystals |
| ign. residue | ~20% |
| InChI | 1S/C53H100N16O13.5CH4O3S. |
| InChI key | WSDSONZFNWDYGZ-BKFDUBCBSA |
| loss | ≤5.0% loss on drying |
| mode of action | cell membrane | interferes |
| pH | 6.5-8.5 |
| Quality Level | 200 ![]() |
| SMILES string | [Na+].[Na+].[Na+].[Na+].[ |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: | Colistin sodium methanesulfate is used to permeabilize bacterial cell membranes and to study mannose-resistant haemagglutination. |
| Biochem/physiol Actions: | Colistin sodium methanesulfate is a cyclopolypeptide antibiotic with endotoxin-binding capacity Colistin′s activity stems from the hydrophobic and hydrophillic regions. They solubilze the cytoplasmic membrane which contributes to the bactericidal effect . |
| Biochem/physiol Actions: | Mode of Action: Binds to lipids on the cell cytoplasmic membrane of Gram-negative bacteria and disrupts the cell wall integrity. Antimicrobial spectrum: Gram-negative bacteria. |
| General description: | Chemical structure: peptide |
| Other Notes: | Keep container tightly closed in a dry and well-ventilated place. Keep in a dry place. Keep in a dry place. |
| Packaging: | 1g, 5g |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 51102829 |

