7-Dehydrocholesterol
SIGMA/30800 - ≥95.0% (HPLC)
Synonym: (−)-7-Dehydrocholesterol; 3β-Hydroxy-5,7-cholestadiene; 5,7-Cholestadien-3β-ol; Provitamin D3
CAS Number: 434-16-2
Empirical Formula (Hill Notation): C27H44O
Molecular Weight: 384.64
EC Number: 207-100-5
MDL Number: MFCD00003624
Linear Formula: C27H44O
Product Type: Chemical
| assay | ≥95.0% (HPLC) |
| biological source | synthetic |
| color | white to faint yellow |
| form | powder or crystals |
| InChI | 1S/C27H44O/c1-18(2)7-6-8- |
| InChI key | UCTLRSWJYQTBFZ-DDPQNLDTSA |
| mp | 148-152 °C (lit.) |
| optical activity | [α]20/D -115±8°, c = 1% in chloroform |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [H][C@@]1(CC[C@@]2([H])C3 |
| storage temp. | −20°C |
| Application: | 7-Dehydrocholesterol has been used as an internal standard to determine sterols. |
| Biochem/physiol Actions: | Down-regulates cholesterol biosynthesis in cultured Smith-Lemi-Opitz syndrome skin fibroblasts. |
| General description: | 7-Dehydrocholesterol (7-DHC), a 5,7-conjugated diene sterol is a biosynthetic precursor of cholesterol. It helps in the production of vitamin D3 when exposed to ultraviolet B (UVB) radiation. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥95.0% (HPLC) |
| mp | 148-152 °C (lit.) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352211 |

