2,4-TDI
SIGMA/33427 - analytical standard
Synonym: Toluene 2,4-diisocyanate; 2,4-
CAS Number: 584-84-9
Empirical Formula (Hill Notation): C9H6N2O2
Molecular Weight: 174.16
EC Number: 209-544-5
MDL Number: MFCD00002011
Linear Formula: C9H6N2O2
Product Type: Chemical
| application(s) | cleaning products cosmetics environmental food and beverages personal care |
| bp | 124-126 °C/18 mmHg (lit.) |
| 251 °C (lit.) | |
| density | 1.22 g/mL at 20 °C (lit.) |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C9H6N2O2/c1-7-2-3-8(10 |
| InChI key | DVKJHBMWWAPEIU-UHFFFAOYSA |
| mp | 19.5-21.5 °C (lit.) |
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | Cc1ccc(cc1N=C=O)N=C=O |
| storage temp. | room temp |
| technique(s) | gas chromatography (GC): suitable |
| HPLC: suitable |
| Application: | 2,4-TDI may be used as an analytical reference standard for the quantification of the analyte in gas-phase and biological fluids using chromatography techniques. |
| General description: | 2,4-TDI is an environmental contaminant belonging to the class of diisocyanates. It is commercially used as a starting material for varnishes, paints, elastomers, polyurethane foams, wire enamels, etc. |
| General description: | This substance is listed on the positive list of the EU regulation 10/2011 for plastics intended to come into contact with food. Find all available reference materials for compounds listed in 10/2011 here ![]() |
| Symbol | ![]() GHS06,GHS08 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H315 - H317 - H319 - H330 - H334 - H335 - H351 - H412 |
| Precautionary statements | P202 - P273 - P280 - P302 + P352 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | T+ |
| Risk Statements | 26-36/37/38-40-42/43-52/53 |
| Safety Statements | 23-36/37-45-61 |
| RIDADR | UN 2078 6.1 / PGII |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | 269.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 132 °C - closed cup |
| bp | 124-126 °C/18 mmHg (lit.); 251 °C (lit.) |
| mp | 19.5-21.5 °C (lit.) |
| Density | 1.22 g/mL at 20 °C (lit.) |
| Storage Temp. | room temp |
| UNSPSC | 41116107 |



