Micro particles based on polystyrene, biotin-modified, superparamagnetic, red fluorescent
SIGMA/40857 - size: 5 μm
Synonym: PS-MAGFluoRed_Biotin
Product Type: Chemical
| composition | iron oxide, ≥20% |
| concentration | 0.1 wt. % (solid) |
| density | 1.3-2.3 g/cm3 |
| fluorescence | λex 650 nm; λem 678 nm |
| particle size | 5 μm std dev ≤0.2 μm, coeff var 3.0% |
| Quality Level | 100 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| Analysis Note: | activity of streptavidin POD: >500 U/g |
| Other Notes: | Particle composition Polystyrene Iron oxide Biotin modified FluoRed fluorescent dye |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | 410.0 °F |
| Flash Point(C) | 210 °C |
| Density | 1.3-2.3 g/cm3 |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352200 |

