Atto 488 NHS ester
SIGMA/41698 - BioReagent, suitable for fluorescence, ≥90% (HPLC)
Synonym: Atto 488
Product Type: Chemical
| λmax | 501-507 nm in methanol: water (1:1) (with 0.1% perchloric acid) |
| λ | in methanol: water (1:1) (with 0.1% perchloric acid) |
| assay | ≥90% (degree of coupling) |
| ≥90% (HPLC) | |
| color | orange |
| red | |
| form | powder |
| InChI | InChI=1S/C29H26N4O12S2/c1 |
| InChI key | QYLVUXZLEBHDMK-UHFFFAOYSA |
| manufacturer/tradename | ATTO-TEC GmbH |
| mol wt | 686.66 g/mol |
| product line | BioReagent |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | CN(CCCC(=O)ON1C(=O)CCC1=O |
| storage temp. | −20°C |
| suitability | suitable for fluorescence |
| UV absorption | λ: 501-507 nm Amax |
| Application: | Atto 488 NHS ester is highly suitable for single-molecule detection applications and high-resolution microscopy such as PALM, dSTORM, and STED. In addition, the dye is used in flow cytometry (FACS) and fluorescence in-situ hybridization (FISH) methods. |
| Features and Benefits: | Characteristic features of the Atto 488 NHS ester are: • Strong Absorption. • High Fluorescence quantum yield. • High Photostability. • Excellent water solubility. |
| General description: | Atto 488 NHS ester is a hydrophilic fluorescent label with high water solubility. The fluorescence activity is excited efficiently at the 480-515nm range. A suitable excitation source for Atto 488 is the 488 nm line of the Argon-Ion laser. |
| Legal Information: | This product is for Research use only. In case of intended commercialization, please contact the IP-holder (ATTO-TEC GmbH, Germany) for licensing. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Purity | ≥90% (HPLC); ≥90% (degree of coupling) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352108 |

