iTRAQ® Reagent - 8PLEX 50U Bulk Pack
SIGMA/4390731
Product Type: Chemical
| Quality Level | 100 ![]() |
| storage temp. | −20°C |
| Analysis Note: | To view the Protocol for the iTRAQ Reagents 8-plex Kit, please visit this Protocol link ![]() To view the Chemistry Quick Reference Card for the iTRAQ Reagents, please visit this Chemistry Quick Reference Card link ![]() |
| General description: | Includes 8 tubes. Each tube contains 50 units of an individual 8-plex reagent. This product contains the reagents in the equivalent Sciex iChemistry® product 4393529. |
| Legal Information: | iChemistry is a registered trademark of AB Sciex Pte. Ltd. |
| Legal Information: | iTraq is a registered trademark of AB Sciex Pte. Ltd. |
| Symbol | ![]() GHS02,GHS07 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H225 - H302 + H332 - H319 |
| Precautionary statements | P210 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | F,Xn |
| Risk Statements | 11-20/21/22-36 |
| Safety Statements | 16-26-36/37 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| Flash Point(F) | 35.6 °F - closed cup |
| Flash Point(C) | 2.0 °C - closed cup |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352204 |



