Clomazone
SIGMA/46120 - PESTANAL®, analytical standard
CAS Number: 81777-89-1
Empirical Formula (Hill Notation): C12H14ClNO2
Molecular Weight: 239.70
MDL Number: MFCD00072457
Linear Formula: C12H14ClNO2
Product Type: Chemical
| application(s) | agriculture environmental |
| format | neat |
| grade | analytical standard |
| InChI | 1S/C12H14ClNO2/c1-12(2)8- |
| InChI key | KIEDNEWSYUYDSN-UHFFFAOYSA |
| product line | PESTANAL® |
| Quality Level | 100 ![]() |
| shelf life | limited shelf life, expiry date on the label |
| SMILES string | CC1(C)CON(Cc2ccccc2Cl)C1= |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: |
|
| Legal Information: | PESTANAL is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany |
| Symbol | ![]() GHS07,GHS09 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H302 + H332 - H410 |
| Precautionary statements | P273 - P301 + P312 + P330 - P304 + P340 + P312 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 20/22-36/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | 314.6 °F |
| Flash Point(C) | 157 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 41116107 |



