D-myo-Inositol 1-monophosphate dipotassium salt
SIGMA/59937 - ≥96% (HPLC)
Synonym: D-myo-Inosit 1-phosphate dipotassium salt
CAS Number: 313263-16-0
Empirical Formula (Hill Notation): C6H11K2O9P
Molecular Weight: 336.32
MDL Number: MFCD01861916
Linear Formula: C6H11K2O9P
Product Type: Chemical
| assay | ≥96% (HPLC) |
| color | white |
| form | solid |
| InChI | 1S/C6H13O9P.2K/c7-1-2(8)4 |
| InChI key | HODLUYREWASOIA-PKBSSWBPSA |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | [K+].[K+].O[C@H]1[C@H](O) |
| storage temp. | −20°C |
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Monosaccharides for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| Packaging: | Bottomless glass bottle. Contents are inside inserted fused cone. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥96% (HPLC) |
| Storage Temp. | −20°C |
| UNSPSC | 12352201 |

