Potassium carbonate
SIGMA/60108 - BioUltra, anhydrous, ≥99.0% (T)
CAS Number: 584-08-7
Empirical Formula (Hill Notation): CK2O3
Molecular Weight: 138.21
EC Number: 209-529-3
MDL Number: MFCD00011382
Linear Formula: K2CO3
Product Type: Chemical
| λ | 1 M in H2O |
| anion traces | chloride (Cl-): ≤30 mg/kg |
| phosphate (PO43-): ≤20 mg/kg | |
| silicate (as SiO2): ≤30 mg/kg | |
| sulfate (SO42-): ≤30 mg/kg | |
| assay | ≥99.0% (T) |
| cation traces | Al: ≤5 mg/kg |
| As: ≤0.1 mg/kg | |
| Ba: ≤5 mg/kg | |
| Bi: ≤5 mg/kg | |
| Ca: ≤10 mg/kg | |
| Cd: ≤5 mg/kg | |
| Co: ≤5 mg/kg | |
| Cr: ≤5 mg/kg | |
| Cu: ≤5 mg/kg | |
| Fe: ≤5 mg/kg | |
| Li: ≤5 mg/kg | |
| Mg: ≤5 mg/kg | |
| Mn: ≤5 mg/kg | |
| Mo: ≤5 mg/kg | |
| Na: ≤200 mg/kg | |
| Ni: ≤5 mg/kg | |
| Pb: ≤5 mg/kg | |
| Sr: ≤5 mg/kg | |
| Zn: ≤5 mg/kg | |
| form | powder or crystals |
| grade | biotech. grade |
| impurities | insoluble matter, passes filter test |
| ≤0.001% total nitrogen (N) | |
| InChI | 1S/CH2O3.2K/c2-1(3)4;;/h( |
| InChI key | BWHMMNNQKKPAPP-UHFFFAOYSA |
| mp | 891 °C (lit.) |
| pH | 11.0-13.0 (25 °C, 1 M in H2O) |
| product line | BioUltra |
| SMILES string | [K+].[K+].[O-]C([O-])=O |
| solubility | H2O: 1 M at 20 °C, clear, colorless |
| UV absorption | λ: 260 nm Amax: 0.03 |
| λ: 280 nm Amax: 0.02 |
| Application: | Potassium carbonate is used to develop and study methods of nucleic acid, DNA, amino acid and peptide intercalation into structures such as into Mg-Al layered double hydroxide (hydrotalcite) capsules. |
| Symbol | GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315 - H319 - H335 |
| Precautionary statements | P261 - P264 - P271 - P280 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 |
| Hazard Codes | Xn |
| Risk Statements | 22-36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 1 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥99.0% (T) |
| mp | 891 °C (lit.) |
| UNSPSC | 12161700 |

