D-chiro-Inositol
SIGMA/74137 - ≥98.0% (HPLC)
Synonym: D-(+)-chiro-Inositol; 1,2,4/
CAS Number: 643-12-9
Empirical Formula (Hill Notation): C6H12O6
Molecular Weight: 180.16
EC Number: 211-394-0
MDL Number: MFCD00272608
Linear Formula: C6H12O6
Product Type: Chemical
| assay | ≥98.0% (HPLC) |
| color | white |
| form | solid |
| InChI | 1S/C6H12O6/c7-1-2(8)4(10) |
| InChI key | CDAISMWEOUEBRE-LKPKBOIGSA |
| mp | 230 °C (lit.) |
| optical activity | [α]/D 64.0±3.0°, c = 1 in H2O |
| Quality Level | 100 ![]() |
| SMILES string | O[C@H]1[C@H](O)[C@@H](O)[ |
| storage temp. | 2-8°C |
| Application: |
|
| Biochem/physiol Actions: | Important second messenger in insulin signal transduction. |
| Other Notes: | To gain a comprehensive understanding of our extensive range of Monosaccharides for your research, we encourage you to visit our Carbohydrates Category page. |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 3 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Purity | ≥98.0% (HPLC) |
| mp | 230 °C (lit.) |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352201 |

