Imidazol hydrochloride pH 7.0; 0.05M – Polyethylene glycol 3350 20% (v/v) solution
SIGMA/74563
Synonym: Crystallization solution 31/Kit-No 86684
Product Type: Chemical
| density | 1.03 g/mL at 20 °C |
| form | solution |
| pH | 7.0±0.2 ( in neat) |
| Quality Level | 100 ![]() |
| storage temp. | 2-8°C |
| RIDADR | NONH for all modes of transport |
| WGK Germany | WGK 2 |
| Flash Point(F) | Not applicable |
| Flash Point(C) | Not applicable |
| Density | 1.03 g/mL at 20 °C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UNSPSC | 12352202 |

